کودکان و نوجوانان در تعطیلات چه کتاب‌هایی بخوانند

ابوالقاسم فیض‌ابادی: انتخاب کتاب‌هایی که با فیلم‌ها و بازی‌های کامپیوتری رقابت کنند سخت است.

 ایبنا تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۵ خرداد ۱۳۹۴ ساعت ۱۱:۲۷

مدیر نشر نخستین در گفت‌وگو با خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) با بیان اینکه بیکاری و وقت آزاد بچه‌ها، دغدغه همیشگی خانواده‌ها در فصل تابستان است اظهار کرد: با شروع فصل تابستان برای خانواده‌ها و بچه‌ها غیر از برنامه‌های ورزشی و آموزشی، انتخاب یک برنامه مطالعاتی برای خواندن کتاب‌های مفید کار دشواری است.
ابوالقاسم فیض‌آبادی ادامه داد: انتخاب کتاب‌هایی که بتوانند حریف فیلم‌ها، بازی‌ها و سایر برنامه‌های کامپیوتری و گوشی‌های همراه شوند، سخت است و به دشواری کار انتخاب کتاب برای مطالعه کودکان و نوجوانان می‌افزاید، پس هدف‌گیری باید به سمت کتاب‌هایی برود که برای بچه‌ها حاوی نکات و مباحث تازه باشد.
وی افزود: در کنار کتاب‌هایی که بچه‌ها را با فرهنگ‌ها و تاریخ و جغرافیای جهان آشنا می‌کند، می‌توان کتاب‌هایی را نیز انتخاب کرد که از تاریخ و جغرافیای ایران و فرهنگ این مرز و بوم سخن به میان آورده باشند. همچنین کتاب‌هایی که بیانگر زندگی اندیشمندان و آثار آنهاست می‌تواند در زمره انتخاب‌های مناسب قرار بگیرد.
وی در ادامه به کتاب‌های نشر نخستین اشاره کرد و گفت: معمولا تولید محتوا در قالب مجموعه‌، برای بچه‌ها جذاب‌تر است زیرا در این قالب، کودکان و نوجوانان یک موضوع را به صورت سریالی دنبال می‌کنند. در این راستا تلاش کرده‌ایم با انتشار مجموعه‌های مختلف از نویسندگان خوب و نام‌آشنا، آثار خوبی را برای بچه‌ها و تابستان آنها تولید کنیم. به عنوان مثال مجموعه قدیمی و دوست‌داشتنی «خانه درختی سحرآمیز» از جمله آثار ماست که در 34 جلد بچه‌ها را درگیر ماجراهای هیجان‌انگیز خواهر و برادری به نام‌های جک و آنی می‌کند که با رفتن به سرزمین‌های دور با آن روبه‌رو می‌شوند. این مجموعه علاوه بر اینکه می‌تواند اوقات فراغت بچه‌ها را پر کند، آنها‌ را با نقاط دیدنی، تاریخی و آداب و رسوم ملل جهان آشنا می‌کند.
فیض‌آبادی ادامه داد: همچنین سفرهای پرماجرای «داری و ناری» نیز مجموعه دیگری است که می‌تواند برای گذراندن ایام تابستان مناسب باشد. این مجموعه که خوشبختانه در زمانی اندک مورد توجه بچه‌ها قرار گرفته، با هدف آشنایی بچه‌های سرزمین‌مان ایران،‌ با اندیشمندان و مشاهیر، در شانزده جلد چاپ و منتشر شده است. این مجموعه با سفر تابستانی خواهر و برادری به نام‌های داری و ناری به روستا آغاز می‌شود. آنها با پیداکردن کتابی قذیمی و مطالعه آن، به گذشته و به دیدار اندیشمندان می‌روند و درگیر سفرهای شگفت‌انگیز می‌شوند.
وی در ادامه درباره مجموعه «داری و ناری» توضیح داد: در این مجموعه با دنبال کردن مسیر و گذرگاه بزرگان و مشاهیر در سرزمین بزرگ و پهناور ایران، درباره نقاط تاریخی و فضاهای دوست‌داشتنی و به یاد ماندنی مطالبی نوشته شده است. این مجموعه بچه‌ها را با جغرافیای ایران، تاریخ و فرهنگ این مرز و بوم در قالب داستان تخیلی آشنا می‌کند. همچنین در کتابنامه رشد نیز معرفی شده و از جانب دبیرخانه ساماندهی منابع آموزشی و تربیتی، در فهرست کتاب‌های مناسب آموزشی قرار گرفته است.
فیض‌آبادی خانواده محوری، ارتباط بیشتر با کتاب به عنوان کلید ورود به دنیای شگفت دانایی، تقویت هم‌فکری و مشارکت، بالا بردن اعتماد به نفس کودکان در پرسش و پاسخ با بزرگ‌ترها، آشنایی با ساده‌زیستی، آشنایی با پیشینه تاریخی و جغرافیای سرزمین ایران، آشنایی غیرمستقیم (قصه و حکایت) با زندگی مشاهیر، آشنایی با سفر به‌عنوان عامل کسب تجربه و آگاهی، آشنایی با آداب و رسوم در گذشته و حال و ایجاد فضای مناسب برای تقویت روحیه کاوشگری را ازجمله محورها و الگوهای رفتاری موردنظر برای تولید این مجموعه عنوان کرد.
مدیر نشر نخستین ادامه داد: چهار جلد جدید این مجموعه، شامل دیدارهایی با نظامی گنجوی، خواجه نصیرالدین طوسی، خواجه نظام‌الملک و غیاث‌الدین جمشید کاشانی نیز آماده شده است که به زودی منتشر می‌شود.
فیض‌آبادی در پایان با تاکید بر اینکه کتاب آگاهی کودکان و نوجوانان را بیشتر و آنها را بزرگ می‌کند، از بچه‌ها خواست تابستان خود را با خواندن کتاب‌‌های خوب، شاد و پربار کنند.
نشر نخستین در سال ۱۳۷۳ و به صاحب‌ امتیازی ابوالقاسم فیض‌آبادی فعالیت خود را در زمینه کتاب کودک و نوجوان، روانشناسی، ادبیات و اقتصاد آغاز کرد. از دیگر زیرمجموعه‌های این انتشارات «کتاب‌های پرستو» است که در زمینه‌ ادبیات کودک و نوجوان فعالیت می‌کند.

zefa
ارسال دیدگاه