​«درخت زیبای من» فیلم‌نامه شد

​«درخت زیبای من» فیلم‌نامه شد
تاریخ انتشار : دوشنبه ۳ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۳۰
فیلم‌نامه «جنگجوی پیناژه» براساس «درخت زیبای من» اثر ژوزه مائو روده واسکونسلوس با ترجمه قاسم صنعوی و اقتباس برای فیلمنامه غلامرضا فرزانه‌نیا منتشر شد.
​«درخت زیبای من» فیلم‌نامه شد
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، فیلم نامه «جنگجوی پیناژه» براساس «درخت زیبای من» اثر ژوزه مائو روده واسکونسلوس با ترجمه قاسم صنعوی و اقتباس برای فیلمنامه غلامرضا فرزانه‌نیا از سوی نشر نخستین راهی بازار کتاب شده است.
غلامرضا فرزانه‌نیا درباره این فیلم‌نامه می‌گوید: «ژوزه مائو روده واسکونسلوس در کتاب «درخت زیبای من» می‌گوید که بخشی از راه رستگاری آدمی از رنج می‌گذرد. من نزدیک به سه دهه با رنج‌های ژوزه «هم ذات» پنداری کرده‌ام. سال‌های بسیاری گریستم و سال‌های بسیاری خندیده‌ام. «درخت زیبای من» برایم حکم وصیت‌نامه‌ای را دارد که از آن من است اما از زبان دیگری نقل شده است. آری سال‌های بسیار با رنج‌های «زه زه» خفته‌ام و بیدار شده‌ام، گریسته‌ام و خندیده‌ام، ژوزه رنج‌نامه‌ روح سرگردان بشری است. رنجنامه روح گران‌باری که برای رهایی از ستم جهان باید رنج را تجربه کند تا رها شود. رهایی که درونی است و نه بیرونی.»
واسکونسلوسِ دورگه پرتغالی-سرخپوست به تاریخ سال هزار و نهصد و بیست در یکی از توابع ریودوژانیروی برزیل به دنیا آمد. اولین رمان خود را در بیست و دو سالگی با نام موز وحشی چاپ کرد و پس از سال‌ها صبر بیست سال بعد سرانجام با عرضه «روزینیا، قایق من» نام خود را بر سر زبان‌ها انداخت. ژوزه مائورو ده واسکونسلوس که دیگر نویسنده‌ای نام آشنا و مشهور شده بود، تصویری را که از خود در یاد خواندگانش ساخته بود، خیلی زود با شمایل کودکی بازیگوش و دوست‌داشتنی به نام «زه زه» عوض کرد. شش سال بعد از روزینیا این کتاب را نوشت تا به واسطه آن همراه شویم با زه زه در خیابان‌ها و کوچه‌های گرم و مدیترانه‌ای برزیل. و ببینیم چطور می‌شود که آدم‌ها از کودکی اساسِ بنای بلند مرتبه خود را استوار می‌کنند.
در درخت زیبای من، درون و بیرون بچه‌ای را سیر می‌کنیم. با او شیطنت می‌کنیم و کتک می‌خوریم. همراه با او از خانواده‌ی خود می‌شنویم که «قطعا شیطان توی جلدمان رفته» و خیلی بی ادبیم. غمگین می‌شویم و به همه جا نگاه می‌کنیم تا ردِ حتی کمرنگی از بازتاب معصومیتِ انکارناپذیرِ خود در دنیای اطراف ببینیم. با اینکه اغلب دوستمان ندارند، اغلبشان را خیلی دوست داریم.
در این اثر داستان پسر بچه‌ای بانشاط مطرح می‌شود که همیشه حیران است از تلخیِ دیگران، در حالی که به شکلی فروتنانه در دورترین کنج‌های قلبش، یقین دارد که شیرینی‌اش روزی نجات‌بخش خواهد بود. شیرینی‌ای که سخت می‌شود نادیده‌اش گرفت. و ناچار برای خود همزادی عجیب‌تر از خود برمی‌گزیند. یک درخت پرتغال که بسیار ساده و سرراست، چراغ راهنمایی است در جنگلی تاریک.
انتشارات نخستین، فیلم‌نامه «جنگجوی پیناژه» را با شمارگان هزارنسخه و قیمت 100 هزار ریال منتشر کرده است.

zefa
ارسال دیدگاه