سفرهای شگفت به گذشته‌ی تاریخ / مجموعه‌ی آشنایی با نام آوران ایران

سری دوم سفرهای پر ماجرای داری و ناری، با عنوان سفرهای شگفت به گذشته‌ی تاریخ، آغاز شد. این بار داری و ناری به واسطه‌ی یک کتاب قدیمی، خود انتخاب می‌کنند که به دیدار چه کسانی بروند. در سری جدید، قصد بر این است که بچه‌های این مرز و بوم با نام‌آوران ایران آشنا شوند. نام آورانی که در بزنگاه های تاریخ، این سرزمین را از شر دشمنان نجات دادند.
هم اکنون کتاب‌های «تبرزین نادر» و «پسری که امیر را دوست داشت» از مجموعه «سفرهای شگفت‌انگیز به گذشته‌ی تاریخ» منتشر شدند.
در کتاب اول از این مجموعه با عنوان تبرزین نادر، بچه‌ها به دیدار نادرشاه افشار به هند می روند و ایشان را بعد از جنگ با هند و در آستانه‌ی آوردن غنائم به ایران، ملاقات می‌کنند. شاهنشاهی که در این سرزمین پهناور بدون این‌که کسی از او خواسته باشد اسب راند و اسب راند و با گروه کوچک، مبارزه‌اش را آغاز کرد. او از جان خود و افرادش  مایه گذاشت تا تکه‌تکه خاک ایران را از دشمنان پس بگیرد. نادر زمانی برای نجات این سرزمین پا بر رکاب اسب نهاد که آخرین پادشاه صفوی با بی‌تفاوتی، ناتوانی و ضعف، بخش‌هایی از ایران را به باد داده بود. از طرفی به دلیل فشار حکومت بر مردم و فقر و گرسنگی در سرتاسر این سرزمین، قیام‌هایی شکل گرفته بود.
در این کتاب سعی شده با استفاده از سفرنامه‌ها، خاطره‌نویسی‌ها و تاریخ جنگ‌های نادرشاه، نگاهی به زندگی و اشاره‌ای هم به شیوه‌ی حکومت او بشود و تلاش نویسنده این است که با در نظر گرفتن تمام برداشت‌ها و نگاه‌های مختلف به نادرشاه به این پرسش پاسخ بدهد که بالاخره باید او را یک راهزن و سرداری خونریز و خشن در حد تیمور یا چنگیز بدانیم و یا نجات‌دهنده یک ملت و سرزمین؟!
فصل‌های این کتاب:
رازی پنهان در کتاب، داری و ناری به سفر می‌روند، زنبورک، تعقیب و گریز، سوال از نادرشاه، نادرشاه افشار و موزه جواهرات سلطنتی و باز هم درباره نادر و چند گفته نغز از او هستند.
کتاب «نادر تبرزین» نوشته ابوالقاسم فیض‌آبادی در 95 صفحه و به قیمت 6000 تومان توسط انتشارات نخستین منتشر شده است.
کتاب دوم از این مجموعه، با عنوان پسری که امیر را دوست داشت. داری و ناری به دیدار یکی دیگر از بزرگ‌مردان تاریخ این سرزمین، میرزا محمدتقی‌خان فراهانی، معروف و مشهور به امیرکبیر می‌روند. نوشتن درباره‌ی این شخصیت  میهن‌دوست، کاری است مشکل و نیاز به مطالعه و تحقیق فراوان از میان نوشته‌ها و نانوشته‌ها دارد. با نگاهی به زندگی او که بسیار کوتاه و پرتلاطم هم بوده، افت و خیزهای بسیاری را می‌بینیم که برای نوشتن هر یک نیاز به صدها صفحه است. لذا در این کتاب تا حد امکان سعی شده از تلخی و شیرینی‌های زندگی این استثنایی‌ترین  فرزند این مرز و  بوم یاد شود.
فصل‌های این کتاب:
سفر دوم، کلاس درس، باغ با صفای فین، انباری، کتابچه‌ی یادداشت امیرکبیر، تازه‌وارد دوست‌داشتنی، خداحافظی،  واپسین سخن و پس از امیر.
نویسنده در این اثر از زندگی عادی و زندگی سیاسی امیرکبیر می‌گوید که گاه خیلی نزدیک به هم و گاه هم خیلی دور از هم است. به زعم نویسنده، ورود به زندگی امیرکبیر، به عنوان وزیر دربار قاجار و به تبع آن، فعالیت‌های سیاسی و اقتصادی از یکسو و داماد خانواده‌ی سلطنتی بودن و خویشاوندی‌اش با درباریان از سوی دیگر، کاری بس دشوار است. به طور کلی ورود به زندگی این شخصیت برجسته‌ی تاریخ معاصر این سرزمین پیچیده و دور از دسترس است.
کتاب «پسری که امیر را دوست داشت» نوشته ابوالقاسم فیض‌آبادی در 95 صفحه و به قیمت 6000 تومان توسط انتشارات نخستین منتشر شده است.

zefa
ارسال دیدگاه