زندگی نوابغ کهن کشور الگوی داستان سرایی کودکان

ابوالقاسم فیض آبادی روز یکشنبه در بیست و نهمین نمایشگاه بین المللی کتاب در شهرآفتاب به خبرنگار ایرنا به کتاب های عرضه شده در این نمایشگاه اشاره کرد و گفت: کتاب های این نشر در هر دو بخش کودکان و بزرگسالان ارائه شده است. او گفت مجموعه ای که خودم نوشته ام هم امسال در این نمایشگاه عرضه شده است. وی درباره ی پرداختن به کتاب های کودک گفت: آنچه مرا بیشتر به طرف خود سوق می دهد ارائه داستان هایی برای آشنایی کودکان و نوجوانان مان با پیشینه و تاریخ این مرز و بوم است.
نویسنده حوزه کودک و نوجوان به آثار ارائه شده در بخش کودکان که مورد استقبال آموزش و پرورش نیز قرار گرفته، اشاره کرد و گفت: با وجود مدت زمان طولانی فعالیت در حوزه کتاب نویسی برای کودکان، خلایی مرا رنج می داد که چرا کودکان با اندیشمندان و بزرگان کشور ارتباط ضعیفی برقرار کرده اند.
وی در این ارتباط گفت: به همین منظور به فکر خلق داستان های خیالی از دانشمندان و بزرگان کشور برآمدم تا به نوعی خاص به دیدار این نوابغ رفته و در سفری مشترک با خیال پردازی، گوشه ای از زندگی آنان را برای کودکان با دیدی جدید بازنویسی کنم.
فیض آبادی با تاکید بر اینکه این نوع نگارش داستان ها برای کودکان جذاب و خواندنی است، گفت: در مورد زندگینامه بزرگان و نوابغ کشور اطلاعات محدودی وجود دارد بطوریکه فقط زمان تولد و مرگ و خلق برخی از آثار آنان در دسترس است.
وی گفت: با این نقصان و کمبود از شش سال پیش بر این امر مترصد شدم تا با مجموعه ای از نوشته هایی خیالی از اساطیر و دانشمندان کشور برای کودک و نوجوان داستان و قصه هایی را به رشته تحریر در آورم.
فیض آبادی افزود: به همین دلیل دو قهرمان کودک خواهر و برادر به نام های داری و ناری خلق کردم تا با سفرهای رویایی و شگفت انگیز به استقبال اندیشمندان و نوابغ کشور بروند.
وی با اشاره به اینکه بستر مکانی این داستان ها به دلیل ساده زیستی، روستا در نظر گرفته شده است، گفت: این دو قهرمان داستان مهمان خانه مادربزرگ خود در یک روستا می شوند که در یکی از روزها از سر کنجکاوی در مکاشفه ای در زیرزمین خانه، صندوقچه ای قدیمی پیدا می کنند که درون آن کتاب سحرآمیزی بود که می‌توانست به صورت ماشین زمان آنان را به دوران زندگی اندیشمندان ایران انتقال دهد.
فیض آبادی افزود: نخستین شخصیت داستانی برای این مجموعه خیالی دانشمند نابغه ابوعلی سینا معروف به ابن سینا در نظر گرفته شد.
وی با تاکید براینکه کودکان جسارت ارائه پرسش از بزرگترها را باید داشته باشند، گفت: در این مجموعه داستانی 20جلدی سعی شده تا گفت و گو بین کودکان و بزرگترها به راحتی انجام شود تا مقدمه ای برای در هم شکسته شدن تابو یا پوسته ترس کودکان از پرسش کردن از بزرگتر باشد.
فیض آبادی با اشاره به استقبال قابل توجه مردم که منجر به چاپ چهارم این سری از مجموعه داستان ها شده است گفت: علاوه بر این 20 جلد کتاب داستانی، یک جلد با این محتوا که خود کودکان چگونه می توانند داستان بنویسند تهیه شده است.
وی با اشاره به اینکه عنوان روی جلد نیز خالی گذاشته شده تا به اختیار کودکان نوشته شود، افزود: در این جلد با شرحی مختصر در ابتدای کتاب راهکارهای به کودکان ارائه شده است تا با تقویت قوه تخیل خویش یک سفر رویایی به روزگار اندیشمندان کهن کشور داشته باشد و از برخورد با زندگی این افراد داستان سرایی کنند.
مدیر مسئول انتشارات نشر نخستین با اشاره به اینکه جلد بیست و یکم این مجموعه الگوی نویسندگی برای کودکان است، تصریح کرد: کودکان با تکمیل نویسندگی این جلد می توانند آن را به این انتشارات ارسال تا پس از بررسی های لازم به نام همان کودک چاپ و انتشار داده شود.
این نویسنده داستان سرا در مورد نمایشگاه کتاب نیز گفت: از 29 سال پیش تاکنون نمایشگاه بین المللی کتاب در چند نقطه شهری از جمله نمایشگاه دایمی بین المللی و مصلای تهران برگزار شده است.
وی با اشاره به اینکه از چند سال پیش تشکیل جایگاه ویژه ای برای نمایشگاه کتاب مطرح بوده، گفت: این امید در طول چندسال گذشته برای اهالی نشر کتاب شکل گرفته که با ایجاد نمایشگاه مختص کتاب غرفه های اجاره ای در این حوزه برچیده شود، تا اینکه امسال چشم انتظاری به پایان رسید و این امر در شهر آفتاب محقق شد.
این نویسنده حوزه کودکان و نوجوانان افزود: با وجود شرایط و موقعیت جغرافیایی نمایشگاه در شهر آفتاب پیش بینی می شد که استقبال زیادی از مردم صورت نگیرد ولی حضور چشم گیر مردم در این نمایشگاه همه دست اندرکاران این حوزه را متعجب کرد.
وی افزود: این حضور پرشور مردم نشان داد که کتاب در زندگی ایرانیان جایگاه ویژه ای دارد و این نمایشگاه تبلوری از کتاب دوستی و کتابخوانی در نزد این خیل عظیم دوستار کتاب است.
وی در مورد نشر نخستین گفت: این انتشارات نیز با حضور در طول دوره های مختلف از بدو شکل گیری نمایشگاه کتاب تاکنون سعی کرده هر سال کتاب های جدیدی را عرضه کند.
بیست و نهمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران با حضور 1700 ناشر داخلی و 130 ناشر خارجی در 170 غرفه برگزار می شود.
این نمایشگاه با شعار «فردا برای خواندن دیر است…» از 15 تا 25 اردیبهشت در مجموعه نمایشگاهی شهرآفتاب برگزار می شود.

zefa
ارسال دیدگاه